Darbo pokalbio klausimai - TOP 30

Paruošėme tau TOP 30 dažniausiai užduodamų klausimų darbo pokalbyje su trumpais aprašymais, kaip į juos reikėtų atsakyti, arba ką vienas ar kitas klausimas padės darbdaviui sužinoti apie tave.
1
Papasakok apie save.
Šiuo klausimu darbdavys vertins kaip tu save matai bei vertini kaip asmenybę, kas tau svarbu, kuo domiesi ar kas tave motyvuoja. Taip darbdavys identifikuos, ar būsi tinkamas prie jau suformuotos komandos, kaip elgsiesi darbe, koks bus tavo darbo stilius. Atsakydamas į šį klausimą trumpai apibūdink save kaip asmenybę (koks tu esi) ir papasakok apie savo pomėgius. Pasakodamas nesiblaškyk ir dėstyk mintis struktūruotai, apgalvotai.
2
Kodėl nori dirbti būtent čia?
Geriausias būdas pasiruošti šiam klausimui – sužinoti apie darbovietės teikiamus produktus/paslaugas, jos misiją, istoriją bei kultūrą. Atsakydamas į šį klausimą paminėk tuos aspektus, kurie yra tau patraukliausi ir pritaikyk juos savo karjeros tikslams.
3
Kaip gali prisidėti prie įmonės tikslų įgyvendinimo?
Atsakydamas į šį klausimą įvertink savo patirtį ir kompetencijas, palygink jas su reikalavimais pareigybei, į kurią kandidatuoji. Kai kurios tavo kompetencijos gali pranokti reikalavimus, todėl pasiūlyk idėjas ar sprendimus, kaip naudojant savo geriausiai išugdytas kompetencijas, pasieksi dar geresnį rezultatą už jau dabar esantį.
4
Ką veikei, kai neturėjai darbo?
Šis atsakymas priklauso nuo to, kiek laiko nedirbai/nedirbi. Jei tai kelios savaitės, gali sakyti, jog atostogavai, leidai laiką su šeima. Jei tai buvo ilgesnis laikotarpis – galbūt aktyviai dalyvavai kokioje nors veikloje ar ėmeisi savarankiškos veiklos, o gal tiesiog laiką skyrei susidėlioti mintims dėl ateities?
5
Kas tau patiko/nepatiko ankstesniame darbe?
Stenkis, jog teigiamų dalykų būtų daugiau nei neigiamų. Šiuo klausimu darbdavys galimai bando patikrinti kaip tu pritapsi prie įmonės ir kolektyvo. Geriausia, jei išvardinsi 2 – 3 dalykus, kurie tau labiausiai patiko (dinamiškas, kūrybingas darbas, draugiška aplinka, palaikantys vadovai ar pan.).
6
Apibūdink sunkiausias situacijas darbe. Kaip jas sprendi?
Šis klausimas dažnai užduodamas norint įvertinti kaip tau sekasi spręsti problemas. Atsimink, jog pasakojimai yra labiau įsimenami nei faktai ir skaičiai, todėl geriau papasakok realia istoriją, kaip susitvarkei su sunkiausia situacija.
7
Ko išmokai iš savo padarytų klaidų?
Geriausia, jog čia pateiktum pavyzdžių iš savo praktikos. Pvz.: išmokau išklausyti ir priimti kitų žmonių nuomonę arba supratau, jog rezultatą galiu pasiekti tik atkakliai dirbdamas (pvz., skambindamas klientui).
8
Ar tau labiau patinka dirbti vienam, ar komandoje?
Tai priklauso nuo darbo pobūdžio bei pozicijos. Pvz., projektų vadovas (-ė) turi mokėti bei norėti dirbti komandoje, bet apskaitininkas (-ė) ar programuotojas (-a) geriau gebės dirbti savarankiškai.
9
Kaip manai, kodėl esi tinkamas šiam darbui?
Atsakydamas į šį klausimą išvardink pagrindinius savo patirties, įgūdžių bei asmeninių savybių aspektus, kurie būtų naudingi siūlomoje pozicijoje. Nepamiršk pokalbio metu pabrėžti ir savo motyvaciją siūlomam darbui, nes kandidatas, turintis stiprią motyvaciją išmoks, ko nemoka ir sužinos, ko nežino.
10
Ar esi linkęs darbus ,,parsinešti'' į namus?
Pats geriausias atsakymas į šį klausimą: ,,Jei to reikia, kad užduotis ar projektas būtų įgyvendintas – taip''. Tačiau, jei neketini to daryti, geriau nemeluoti.
11
Kokie tavo karjeros tikslai?
Šiuo klausimu norima sužinoti apie tavo siekius bei ambicijas. Geriausia pabrėžti, jog nori augti, tobulėti bei semtis patirties šioje įmonėje ir dėsi pastangas tam, kad įmonė gautų naudą, o tu – galimybę kilti karjeros laiptais.
12
Kokie tavo atlyginimo lūkesčiai?
Šį klausimą turėtum apgalvoti dar prieš darbo pokalbį ir jau turėti paruoštą atsakymą. Nebūtinai reikia nurodyti tikslią ar galutinę sumą, tačiau darbdaviui yra svarbu gauti orientacinę sumą. Taip pat, turi būti pasiruošęs savo atsakymą pagrįsti. Jei darbdavys paklaus – kodėl būtent tokia suma, logiškiausias pagrindimas yra palyginimas su paskutiniu atlygiu ir su kitų įmonių siūlomais pasiūlymais arba asmeninis biudžetas.
13
Kodėl nori pakeisti darbo vietą?
Net jei ir buvusioje darbo vietoje ne viskas klostėsi gerai, pasistenk į šį klausimą atsakyti teigiamai. Gali paminėti, jog ieškai naujų iššūkių ar galimybių realizuoti save konkrečioje srityje. Atlyginimas neturėtų būti pagrindinė priežastis, nes darbdavys suabejos, ar neišeisi pas konkurentus, jei jie tau pasiūlys daugiau.
14
Kaip tave apibūdintų kiti?
Pažvelgti į save kitų akimis – gana sunku, tačiau šis klausimas gali nemažai atskleisti apie tavo asmenybę bei dėmesingumą kitiems. Atsakydamas, pasistenk įsijausti į kito būseną – tai parodo empatijos lygį. Atsakant į šį klausimą – verta atskleisti tiek savo teigiamas savybes, tiek išsakyti konstruktyvios kritikos. Atsakydamas remkis konkrečiais pavyzdžiais: komandinio darbo situacija, bendromis veiklomis ar pan.
15
Kodėl buvai atleistas/išėjai iš ankstesnio darbo?
Atsakant į šį klausimą – geriau nemeluoti. Darbdavys gali paskambinti į buvusią darbovietę. Gali numatyti, kas įvyktų, jei tavo ir buvusio darbdavio atsakymai būtų skirtingi. Svarbu nepateikti neigiamos informacijos apie buvusį darbdavį. Verta paminėti, ko išmokai ir ko pasisėmei iš buvusios darbovietės.
16
Ar turi klausimų man?
Gali paklausti darbdavio apie jo patirtį įmonėje, kodėl jam patinka čia dirbti, su kokiais iššūkiais gali tekti susidurti pozicijoje, į kurią kandidatuoji. Užduodant kelis panašaus pobūdžio klausimus, parodysi darbdaviui, jog esi suinteresuotas šia darbo poziciją.
17
Kaip susitvarkai su stresu?
Tai nėra klausimas norint sužinoti ar darbe patiri stresą, ar ne. Tai, kaip tu elgiesi įtemptu momentu, yra tavo sugebėjimo išspręsti problemas rodiklis. Darbdaviai nori samdyti kandidatus, kurie į stresą reaguoja konstruktyviai.
18
Kokie tavo didžiausi profesiniai pasiekimai?
Nesidrovėk atsakinėdamas į šį klausimą. Apibūdink situaciją ir užduotį, kurią tau reikėjo įgyvendinti, kad darbdaviui būtų aiškus pagrindinis kontekstas. Tačiau didžiąją dalį pasakojimo laiko skirk tam, kad papasakotum, ką tiksliai tu darei ir kaip to pasiekei.
19
Trumpai papasakok ką daro mūsų įmonė?
Dažnai kandidatai negali pasakyti, ką konkrečiai daro įmonė. Pirmiausia, tave turi sudominti įmonės veikla, nes tu irgi turi tikėti jos idėja. Tai taip pat parodo, ar domiesi, supranti ir pakankamai įsigilinai į pačios įmonės ar skyriaus, kuriame nori dirbti, veiklą.
20
Kaip manai, koks yra mūsų išskirtinumas lyginant su konkurentais?
Šiuo klausimu darbdavys supras, ar domiesi įmone, kurioje nori dirbti ir ar skyrei laiko pasiruošimui. Atsakydamas parodysi, kad tau įdomu ką daro įmonė, supranti jos veiklą ir gali atpažinti konkurentus ir pagrindines vertybes, kurias siūlo įmonė prieš konkurentus.
21
Kaip atrodė tavo darbo diena ankstesnėje pozicijoje? Įvardink konkrečias užduotis.
Į šį klausimą reikėtų atsakyti apgalvotai ir struktūruotai. Geriausia pradėk nuo dienos pradžios, nes ne visos dienos būna vienodos, tad pasirink dažniausiai pasikartotinas užduotis ir standartinę dieną darbe. Darbdavys įvertins, ar gali struktūruotai atsakyti į klausimus ir, tokiu būdu, iš išgirstų užduočių galės geriau įvertinti, kokios atsakomybės tau buvo patikėtos.
22
Kokie trys asmenys, kolegos, įmonės, klientai galėtų tave rekomenduoti?
Atsakydamas į šį klausimą gali įvardinti savo kolegas, su kuriais dirbai kartu komandoje, buvusius vadovus, dėstytojus ar kitus partnerius su kuriais turėjai profesinių ryšių. Bandyk apsisukti be šeimos narių ar draugų, su kuriais neteko dirbti kartu.
23
Didžiausias iššūkis, su kuriuo teko susidurti?
Gerai pagalvok, kokias užduotis teko išspręsti darbuose, jei patirties dar neturi, galbūt turėjai kitų iššūkių, kurie pareikalavo atsidavimo, disciplinos ir problemos sprendimų.
24
Kokios tavo didžiausios stiprybės?
Šiam klausimui reikėtų pasiruošti iš anksto, geriausia pasidaryti sąrašą. Atsakymas į šį klausimą bus nieko vertas, jei savybių nepagrįsi faktais, tad pateik ir kelis pavyzdžius, kur tavo stiprybės buvo atsiskleidusios.
25
Ką apie tave pasakytų buvęs vadovas?
Iš principo, tai yra paslėptas geriausių/blogiausių savybių klausimas. Nes tai, ką tu galvoji, jog apie tave galvoja kitas, iš tiesų yra tai, ką tu galvoji apie save. Čia teisingiausia būtų nurodyti vieną iš geriausių savo savybių ir pagrįsti ją pavyzdžiais iš darbo patirties, už kurią iš tiesų sulaukei pagyrimo iš savo vadovo. Paminėk ir savybę, dėl kurios susilaukdavai kritikos, tačiau gali pridurti, kad ties ja dirbi ir ugdai save.
26
Kuo tu geresnis kandidatas už tuos, su kuriais šiandien jau kalbėjomės?
Šis klausimas iš dalies įpareigoja tave girtis bei liaupsinti savo savybes, ko, greičiausiai, tu daryti nenori. Todėl geriausias būdas yra parodyti, jog tu pasitiki vertintoju bei dar kartą akcentuoti savo motyvaciją. Gali paminėti, jog negali lygintis su savo konkurentais jų nemačius ir, jog šiame interviu stengeisi būti kuo nuoširdesnis, todėl tikiesi, jog tavo atitikimas pareigybei bei įmonės kultūrai bus įvertintas.
27
Ką asmuo, kuris tavęs nemėgsta, pasakytų apie tave?
Tai klausimo ,,Kokios tavo blogiausios savybės" analogas. Svarbu nebijoti pateikti savęs iš blogosios pusės. Išryškink tokias savybes, kurios iš tikrųjų yra geros. Pavyzdžiui, manęs galima nemėgti dėl reiklumo ir punktualumo. Niekada nepalieku nebaigtų darbų ar netvarkos, ir to paties reikalauju iš aplinkinių.
28
Ar turite reikiamą kvalifikaciją?
Atsakant į šį klausimą geriau nemeluoti, nes yla labai greit išlįs iš maišo. Jei ir neturi reikiamos kvalifikacijos į šią poziciją, nereiškia, kad darbdavys nepakvies dirbti. Atsakydamas neslėpk nuo darbdavio savo tikslų bei svajonių ir aiškiai įvardink, kodėl pretenduoji į poziciją, ne pagal turimą patirtį.
Darbdaviui patiks, jei paminėsi, jog greit mokaisi, sieki tobulėti, nori gilinti savo žinias siūlomoje srityje bei kuo tavo jau turima kvalifikacija būtų naudinga būsimame darbe.
29
Apibūdink savo darbo stilių.
Vadovai dažniausiai nori išgirsti, kad tu mėgsti planuoti darbus, bet dirbi lanksčiai, kūrybingai, kartais analizuojant situaciją ir koreguojant savo planus, priklausomai nuo jau pasiekto rezultato. Gali paminėti, jog darbe bendrauji palaikydamas draugiškus darbo santykius. Jei kandidatuosi į vadovo pareigas gali paminėti, kad esi liberalus vadovas, nes šis darbo stilius laikomas moderniu bei pažangiu.
30
Ar kada nors nesutarei su vadovu ir dėl to buvo sunku dirbti?
Net jei ir buvo nesutarimų, neatsiliepk apie buvusį vadovą neigiamai. Gali pasakyti, jog nesutapo požiūris į tam tikrus dalykus ar pačią darbo specifiką.

Tikimės, jog šie klausimai padės pasiekti norimą poziciją ir atvers duris naujoms karjeros galimybėms! O jei vis dar ieškai labiausiai tau tinkančios pozicijos – apsilankyk randu.lt puslapyje ir susipažink su jame esančiais pasiūlymais. Galbūt tarp jų rasi tą vienintelį!